NA TOTO MÍSTO SE PRAVDĚPODOBNĚ JEŠTĚ NIKDY ŽÁDNÝ ČLOVĚK NEDOSTAL

Phil Poulter popisuje průběh expedice Calvert Expedition z roku 1996 napříč Velkou písečnou pouští v Austrálii

„Hodně jsem toho procestoval v Austrálii, ale mým největším cestovatelským zážitkem byla expedice Calvert Expedition, která se vydala po stopách expedice z roku 1896, kterou vedl Lawrence Wells. Stanovali jsme na jednom místě, vzdáleném kterýmkoli směrem více než 1000 km od civilizace, a procházeli kolem skalních kreseb starých desítky tisíc let.

Často nešlo okem rozeznat, kudy vede cesta. Projížděli jsme krajinou, kde byla tráva vyšší než naše vozidla, a občas jsme museli vylézt na střešní nosič, abychom zjistili, jakým směrem jelo vozidlo před námi. Jednoho dne pozdě odpoledne rozzářilo zapadající slunce traviny takovým způsobem, že žhnuly jako moře třpytícího se zlata. V této oslňující záři bylo ještě obtížnější jet ve stopách vozidla vpředu. Tento den jsme postavili stany brzy.

Jedna skupina novinářů přilétla vrtulníkem, aby se k nám ve svém čistém oblečení přidala na mimořádně obtížném písečném úseku. Cítili se uraženě, když seděli na svých zavazadlech a my jsme jim podali lopaty místo jednohubek a koktejlů, aby nám pomohli vyprostit několik vozidel z bažiny.

Jednu noc jsem se vydal asi kilometr pěšky z našeho tábora, posadil se na vrchol vysoké písečné duny a pozoroval z něj střídavě tlumenou záři z našeho táborového ohně a noční oblohu posetou hvězdami. Pomyslel jsem si: ‚Na toto místo se pravděpodobně ještě nikdy žádný člověk nedostal‘.“

Jaguar Land Rover Limited: Registered office: Abbey Road, Whitley, Coventry CV3 4LF. Registered in England No: 1672070

Hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 u modelů Discovery Sport, Discovery, Range Rover Evoque, Range Rover Sport, Range Rover:

Spotřeba paliva v kombinovaném zkušebním cyklu: 12,8 - 4,2 l/100 km, emise CO2 v kombinovaném zkušebním cyklu: 299 - 109 g/km.

Nezávazně doporučené ceny a technické údaje platné výhradně pro skladové vozy do vyprodání zásob. Podrobnější informace získáte u svého prodejce.

Uvedené informace o spotřebě paliva a emisích CO2 odpovídají hodnotám získaným při testování za ideálních podmínek v technických laboratořích, a to v souladu se standardizovaným postupem dle nařízení Rady (ES) č. 715/2007 a č. 692/2008 v platném znění. Uváděné hodnoty se nevztahují na konkrétní jednotlivé vozidlo a musí být chápány výhradně jako směrné hodnoty. Standardizovaná zkušební metoda umožňuje srovnání mezi různými modely vozů a jejich výrobci. V závislosti na různých specifikacích se spotřeba paliva u různých provedení vozů téže modelové řady může odlišovat. Konkrétní spotřebu paliva a výši emisí CO2 u konkrétního vozu neovlivňuje pouze účinnost využívání paliva motorem, ale také jízdní styl a další netechnické faktory jako např. aktuální jízdní podmínky, celkový jízdní výkon a stav udržovanosti vozidla. CO2 patří mezi hlavní skleníkové plyny a nese hlavní odpovědnost za globální oteplování. Další oficiální informace o spotřebě paliva a specifických emisích CO2 u nových osobních motorových vozidel Vám poskytne nejbližší autorizovaný prodejce značky Land Rover. Kompletní údaje o spotřebě paliva naleznete také v sekci „Technické údaje“.