ED STAFFORD

První člověk v historii, který ušel pěšky celou délku Amazonky.

Ed Stafford vedl dobrodružný život, v němž organizoval expedice do odlehlých oblastí. Do té doby, než došlo ke zlomu, který popisuje ve své knize Walking the Amazon: „V situaci, kdy pro mě byly dlouhé osmihodinové cesty v Land Roveru běžnou záležitostí, jsem dovolil své mysli, aby se vydala na cestu a zasnila se – jaká by byla nejlepší expedice, na kterou bych se mohl vypravit?“

Ed Stafford pracuje na svém laptopu v Amazonii

A došel k závěru, že to bude pěší cesta od pramene Amazonky v peruánských Andách až k jejímu ústí na východě Brazílie. O expedici podával zprávy na svém blogu, přičemž své fanoušky varoval, že jeho pokus může skončit nezdarem. Ale o 860 dní, 9 milionů kroků a 200 000 štípanců od moskytů a mravenců později se vynořil z džungle, kde se Amazonka vlévá do Atlantského oceánu, a dosáhl tím svého cíle. Sir Ranulph Fiennes popsal jeho výpravu jako „skutečně výjimečnou…v nejvyšší lize všech minulých i současných expedic“.

Stafford byl vyhlášen časopisem National Geographic Dobrodruhem roku a stal se globálním ambasadorem značky Land Rover. Svá dobrodružství hodlá využívat k osvětě lidí v oblasti životního prostředí a k inspiraci ostatních, aby se snažili dosahovat zdánlivě nemožného.

Jaguar Land Rover Limited: Registered office: Abbey Road, Whitley, Coventry CV3 4LF. Registered in England No: 1672070

Hodnoty spotřeba paliva a emisí CO2 u modelů Land Rover:
Spotřeba paliva (kombinovaná v l/100 km): 5,7 - 9,1. Emise CO2 (g/km): 149 - 206.

Uvedené informace jsou hodnoty získané podle zkušebního cyklu WLTP v souladu s nařízením Komise (EU) 2017/1151 a byly přepočítány pro účely srovnání s údaji získanými podle zkušebního cyklu NEDC. Další informace naleznete např. na wltpfacts.eu

Uváděné hodnoty se tedy nevztahují na konkrétní jednotlivé vozidlo a jeho užití v provozu a musí být chápány výhradně jako směrné hodnoty. Standardizovaná zkušební metoda umožňuje vždy jen srovnání spotřeby paliva a emisí v normovaném cyklu mezi různými modely vozů a jejich výrobci. V závislosti na různých specifikacích se však spotřeba paliva a emise u různých provedení vozů téže modelové řady mohou odlišovat. Konkrétní spotřebu paliva a emise u konkrétního vozu neovlivňuje pouze účinnost využívání paliva vozidlem, ale také jízdní styl, zatížení a další netechnické faktory, jako např. aktuální jízdní podmínky, celkový jízdní výkon a údržba vozu. CO2 patří mezi hlavní skleníkové plyny nesoucí odpovědnost za globální oteplování. Další informace o spotřebě paliva a specifických emisích CO2 u nových osobních motorových vozidel vám poskytne nejbližší autorizovaný prodejce vozů Land Rover. Kompletní údaje o spotřebě paliva a emisích CO2 naleznete také v sekci “Ceny a specifikace” zvoleného modelu Land Rover.