ED STAFFORD První člověk v historii, který ušel pěšky celou délku Amazonky.

Lorem ipsum dolor sit amet

Nam luctus nulla at accumsan interdum. Nam risus lacus, porttitor non dapibus ut, aliquet elementum enim. Nam interdum ultrices odio et ultrices. Praesent tortor libero, dapibus sit amet placerat id, ornare eu dolor. Nunc bibendum ipsum eget turpis pulvinar imperdiet. Maecenas gravida risus nec dolor pharetra faucibus. Maecenas ut neque eget est convallis porttitor at eu justo. Suspendisse pretium consectetur condimentum.

Ed Stafford vedl dobrodružný život, v němž organizoval expedice do odlehlých oblastí. Do té doby, než došlo ke zlomu, který popisuje ve své knize Walking the Amazon: „V situaci, kdy pro mě byly dlouhé osmihodinové cesty v Land Roveru běžnou záležitostí, jsem dovolil své mysli, aby se vydala na cestu a zasnila se – jaká by byla nejlepší expedice, na kterou bych se mohl vypravit?“

Ed Stafford pracuje na svém laptopu v Amazonii

A došel k závěru, že to bude pěší cesta od pramene Amazonky v peruánských Andách až k jejímu ústí na východě Brazílie. O expedici podával zprávy na svém blogu, přičemž své fanoušky varoval, že jeho pokus může skončit nezdarem. Ale o 860 dní, 9 milionů kroků a 200 000 štípanců od moskytů a mravenců později se vynořil z džungle, kde se Amazonka vlévá do Atlantského oceánu, a dosáhl tím svého cíle. Sir Ranulph Fiennes popsal jeho výpravu jako „skutečně výjimečnou…v nejvyšší lize všech minulých i současných expedic“.

Stafford byl vyhlášen časopisem National Geographic Dobrodruhem roku a stal se globálním ambasadorem značky Land Rover. Svá dobrodružství hodlá využívat k osvětě lidí v oblasti životního prostředí a k inspiraci ostatních, aby se snažili dosahovat zdánlivě nemožného.

Jaguar Land Rover Limited: Registered office: Abbey Road, Whitley, Coventry CV3 4LF. Registered in England No: 1672070

Hodnoty spotřeby paliva a emisí CO2 u modelů Discovery Sport, Discovery, Range Rover Evoque, Range Rover Sport, Range Rover:

Spotřeba paliva v kombinovaném zkušebním cyklu: 12,8 - 4,2 l/100 km, emise CO2 v kombinovaném zkušebním cyklu: 299 - 109 g/km.

Uvedené informace o spotřebě paliva a emisích CO2 odpovídají hodnotám získaným při testování za ideálních podmínek v technických laboratořích, a to v souladu se standardizovaným postupem dle nařízení Rady (ES) č. 715/2007 a č. 692/2008 v platném znění. Uváděné hodnoty se nevztahují na konkrétní jednotlivé vozidlo a musí být chápány výhradně jako směrné hodnoty. Standardizovaná zkušební metoda umožňuje srovnání mezi různými modely vozů a jejich výrobci. V závislosti na různých specifikacích se spotřeba paliva u různých provedení vozů téže modelové řady může odlišovat. Konkrétní spotřebu paliva a výši emisí CO2 u konkrétního vozu neovlivňuje pouze účinnost využívání paliva motorem, ale také jízdní styl a další netechnické faktory jako např. aktuální jízdní podmínky, celkový jízdní výkon a stav udržovanosti vozidla. CO2 patří mezi hlavní skleníkové plyny a nese hlavní odpovědnost za globální oteplování. Další oficiální informace o spotřebě paliva a specifických emisích CO2 u nových osobních motorových vozidel Vám poskytne nejbližší autorizovaný prodejce značky Land Rover. Kompletní údaje o spotřebě paliva naleznete také v sekci „Technické údaje“.